Changsha Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Power(Watts) : 50mW
Resistance @ 25℃ : 1.01kΩ
Description : 50mW 1.01kΩ Through Hole PTC Thermistors RoHS
Mfr. Part # : STS210101CHIP
Model Number : STS210101CHIP
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Canadian Thermostats & Control Devices, Ltd.
  • Origin: Canada
  • Housing Material (STS2 G918): PPS
  • Lead Material (STS2 G918/STS2 U129): ETFE, AWG24, white
  • Insulation Material (STS2 U129): Kynar shrink sleeve
  • Compliance: RoHS compliant product
Technical Specifications
Specification Value Unit
Type STS2 -
Typical Resistance at 100C 1010 (+-3%)
Operating Temperature Range -40 to +140 (145) C
Min. Insulation Resistance (100 Vdc) 100 M
Operating Current 5 mA
Max. Rated Power 50 mW
Housing Number (Example) G918 -
Length of Leads (Example) 360 mm (+/- 10 mm)